DARMOWA DOSTAWA OD 100zł | Doręczenie na drugi dzień roboczy!

Dolegliwości związane z kręgosłupem to dla wielu osób wręcz choroba cywilizacyjna. Niestety, ale kontuzje tego typu raczej będą nam towarzyszyć na coraz to większą skalę. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jak radzić sobie ze stanami chorobowymi pleców?

Ból pleców przy siedzeniu - przyczyny

Wiele źródeł stwierdza, że bóle pleców mają różne przyczyny. Owszem, można wysnuć takie założenie, bo sama geneza tego bólu zwykle jest różna. Czasem powstaje on w wyniku przetrenowania, a kiedy indziej na przykład w wyniku bolesnego upadku. 

Co do zasady, większość stanów bólowych powstaje w wyniku zbyt dużego nacisku poszczególnych krążków naszej głównej osi ciała. Szacuje się, że jeśli spędzamy w pozycji siedzącej 8 godzin dziennie, to przez ten cały czas nasz odcinek szyjny i lędźwiowy musi znosić nacisk na poszczególne krążki, który przekracza 300% nominalnego obciążenia.

Przez pewien czas nie będziemy z tego tytułu odczuwać zbyt dużych problemów zdrowotnych, jednak prędzej czy później poszczególne dyski naszego kręgosłupa po prostu się zużyją i zaczną nachodzić na siebie nawzajem. To prosta droga do dyskopatii oraz boleści ze strony pleców.

Praca siedząca a ból kręgosłupa

Wbrew pozorom to nie duża aktywność fizyczna, a zwykłe siedzenie degraduje nasz kręgosłup najbardziej. Z założenia najbardziej obciążone, a więc i narażone na kontuzje części pleców, to odcinek szyjny (zwłaszcza kręgi L3 i L4) oraz odcinek lędźwiowy. 

Pomimo tego, że środkowy odcinek pleców nie zawsze jest tu mocno obciążony, to trzeba zwrócić uwagę na to, że problematyczne mogą być tak zwane neuralgie, czyli bóle promieniujące wzdłuż żeber. To jedna z głównych przyczyn, dlaczego szybko rośnie popularność ergonomicznych foteli biurowych oraz podparć odcinka lędźwiowego.

Ćwiczenia na ból pleców

Podstawowe założenie o jakim powinniśmy pamiętać, jest bardzo proste. Jeśli ból pleców ma charakter nawracający, to bardzo ważną rolę odgrywa diagnostyka obrazowa, choćby było tylko to zdjęcie RTG. Można w ten sposób szybko dostrzec, czy wybrany krążek dyskowy lekko się nie wysunął lub czy nasz kręgosłup nie jest zbyt mocno wykrzywiony. Osoby z lordozą i hiperlordozą z założenia są bardziej predysponowane do kontuzji głównej osi ciała. 

Do czasu uzyskania wyników RTG lub zbadania nas przez lekarza, dobrze byłoby ograniczyć się z aktywnością fizyczną. Istnieje jednak kilka prostych, a dla zdecydowanej większości osób bezpiecznych ćwiczeń. Można wskazać tu na przykład na słynny „koci grzbiet” czy masaż z wykorzystaniem zwykłej piłeczki do tenisa. To proste ćwiczenia, jakie można wykonać nawet podczas przerwy w pracy. 

Wiele osób zwraca też uwagę na to, że bardzo dużą rolę odgrywa aktywność fizyczna po godzinach pracy. Już półgodzinny spacer znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem. Zbawienne skutki daje też basen, wiele osób docenia też zalety płynące z jazdy na rowerku rehabilitacyjnym. 

Mata do akupresury na ból pleców

Mimo tego, że akupresura nie jest uznaną przez medycynę zachodnią metodą leczniczą, to trzeba przyznać, że może mieć ona szereg pozytywnych właściwości zdrowotnych. Dobrej jakości mata do akupresury, z kolcami wykonanymi z wysokiej jakości tworzywa ABS świetnie rozmasuje przeciążone grupy mięśniowe naszego ciała. 

To prosty sposób, by dodatkowo zatroszczyć się o stan swojego zdrowia i wzmocnić (a także odciążyć) mięśnie, które za sprawą długiego przebywania w tej samej pozycji stają się twarde, zbite i trudno je potem rozmasować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.