DARMOWA DOSTAWA OD 100zł | Doręczenie na drugi dzień roboczy!

Wokół jogi narosło wiele mitów. Często mówi się, że pomaga ona w problemach z mięśniami i ich spastycznością. Zwraca się też uwagę na jej działanie relaksacyjne. Ale czy joga odchudza? Odpowiedź na to pytanie może Was zaskoczyć!

Joga a spalanie kalorii

Aby zrozumieć, dlaczego joga pomaga spalać kalorie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, na czym polega ten model ćwiczeń. Jej nadrzędnym celem - poza kwestiami duchowymi, które zasługują na osobne omówienie - jest usprawnienie grup mięśniowych w naszym organizmie. 

Joga podchodzi do ludzkiego ciała w sposób kompleksowy i za pośrednictwem kolejnych grup ćwiczeń, tak zwanych asan, dąży do aktywizacji mięśniowej na przykład okolic kręgosłupa, mięśni rąk, podbrzusza czy nóg. 

Każda interakcja oddziałująca na mięśnie wiąże się ze wzmożonym spalaniem kalorii w naszym ciele. Siedząc lub leżąc i wykonując kolejne asany, potrzebujemy dostarczyć naszemu organizmowi paliwa, by utrzymać wysoką aktywność grup mięśniowych. 

Zwykle to paliwo pobierane jest z masy tłuszczowej, na jaką składają się zwłaszcza spożyte węglowodany. Dietetycy wiedzą jednak, że ich podaż można ograniczyć, wprowadzając organizm w stan ketozy, który także przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej.

Pamiętajmy o tym, że joga, dążąc do zbudowania odpowiedniego napięcia mięśniowego, bazuje na ćwiczeniach, które z założenia prowadzą do rozciągania się. Podczas takiego treningu włókna mięśniowe muszą więc nieco się „naciągnąć”, by następnie znów się skurczyć. Właśnie w ten sposób jogini są w stanie wykonać tak skomplikowane sekwencje asan, które osobę, która dopiero zaczyna takie ćwiczenia, mogą wręcz przyprawić o zawroty głowy.

Widać więc dość wyraźnie, że już w swoich założeniach serie ćwiczeń wykonywane w ten sposób mogą prowadzić do zwiększenia liczby spalanych kalorii. A im więcej kalorii spalimy, tym większa szansa na to, że uda nam się zrzucić kilka dodatkowych kilogramów.

Warto pamiętać też o tym, że joga stawia na kompleksowe podejście do ludzkiego ciała. Zgodnie z tą filozofią, jest to system naczyń połączonych, gdzie jedno wynika bezpośrednio z drugiego. Dlaczego to tak ważne dla chudnięcia? 

Joga opiera się nie tylko na ćwiczeniach, ale i na zdrowym stylu życia, a więc i odżywiania. Jesteś tym, co jesz. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i podchodzisz do jogi w sposób kompleksowy, to powinieneś wprowadzić do swojego menu zdrowe nawyki żywieniowe.

Pożywienie, jakie każdy z nas zjada każdego dnia to w dużej mierze determinant tego, jak będziemy żyli. Napoje słodzone, tłuste jedzenie, fast foody czy produkty przetworzone, które tylko ładnie wyglądają, ale są niezdrowe i są “bombami kalorycznymi” to prosta ścieżka do wielu stanów chorobowych.

Można tu wskazać na przykład na problemy ze strony układu pokarmowego. To proszenie się o wrzody żołądka, ale i o choroby jelit, na czele ze wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, IBS, a w skrajnych przypadkach nawet nowotworów. 

Im szybciej przejdziemy na odpowiednią dla naszego stylu życia (oraz preferencji organizmu) dietę, na przykład resztkową, tłuszczową lub po prostu wprowadzimy do menu więcej błonnika, tym szybciej zapanujemy nad problemami zdrowotnymi, ale i ograniczymy nadmiarowe kalorie, dzięki czemu będziemy chudnąć szybciej i dodatkowe kilogramy przestaną być naszym utrapieniem. 

Mimo tego, że joga podkreśla harmonię w naszym ciele, to czasem warto stawiać też na suche fakty. Przed rozpoczęciem radykalnych zmian w diecie zawsze warto przeprowadzić proste testy alergiczne, a także przeprowadzić proste badania morfologii krwi oraz procentowe stężenie ważnych minerałów w organizmie. 

Może okazać się na przykład, że mamy deficyt żelaza lub magnezu, a więc dieta musi zapewnić nam odpowiednią ilość tych pierwiastków. Podobne sytuacje można mnożyć. Na przykład z diety jogurtowej raczej nie skorzystają ci fani jogi, którzy borykają się ze skazą białkową, mimo tego, że zdaniem wielu osób jest to dość ciekawa propozycja na dietę detoksykującą.

Odmiany jogi pozwalające najszybciej schudnąć

Zawsze trzeba podkreślać, że joga nie powstała tylko i wyłącznie po to, by gubić zbędne kilogramy. Owszem, jest co pożądany przez wiele osób efekt uboczny, jednak nadrzędnym celem tych ćwiczeń jest optymalizacja kondycji, budowanie ich rozciągliwości oraz delikatne rzeźbienie masy mięśniowej. 

Co podkreśli każda osoba ćwicząca jogę, trudno liczyć tu na efekty szybkie, spektakularne, podobne do tych, jakie daje na przykład trening wysiłkowy czy aerobowy. Joga to sport dla osób z cierpliwością, dla długodystansowców, którzy chcą budować rzeźbę swojego ciała powoli, czasem nawet przez lata. 

Trudno o jednoznaczne wskazanie idealnej jogi na odchudzanie. Na pewno warto połączyć te zestawy ćwiczeń z aktywnością fizyczną (choćby joggingiem czy chodzeniem po górach lub jazdą na rowerze) oraz ze zdrowym, skonsultowanym z dietetykiem klinicznym, odżywianiem. Wtedy efekty przyjdą szybciej.

Pozostałe efekty jogi

Co poza odchudzaniem daje nam joga? Jak się okazuje, całkiem sporo. Można tu wskazać na przywołane już kilkakrotnie budowanie większej rozciągliwości mięśni. To z kolei pierwszy krok do budowania ładnej, tylko lekko zarysowanej rzeźby ciała. To właśnie taka sylwetka przekonuje nie tylko wiele pań, ale i panów, którzy nie chcą wyglądać na zbyt „napakowanych”.

Sporo osób, które zainwestowało swój czas i zaufało jodze, zwraca też uwagę na pozytywną kwestię, jaką jest spokój i lepsze radzenie sobie ze stresem. Joga wprowadzająca elementy medytacji może na tym polu dać całkiem dobre efekty, jednak ważne jest to, by kolejne „stopnie wtajemniczenia” poznawać pod okiem godnego zaufania, rzetelnego trenera. W celu rozluźnienia, możesz uzupełnić swoje ćwiczenia leżeniem na macie do akupresury

Za sprawą diety i większej świadomości własnego ciała, możemy wprowadzić do naszego żywienia wiele cennych nawyków. To świetna sprawa, dzięki której szybko zapanujemy na przykład nad powtarzającymi się dolegliwościami żołądkowymi. Pamiętajmy jednak o tym, że w kwestiach zdrowotnych pierwsza opinia zawsze musi należeć do naszego lekarza prowadzącego! Joga to tylko ćwiczenia. Lekarz dysponuje najnowszą wiedzą ze świata medycyny, która może nam dać o wiele więcej. 

Jeśli na przykład walczymy z jakąś chorobą i ktoś wmawia nam, by leczyć ją medytacją i sesjami jogi, to lepiej szybko zrezygnować z takich zajęć. Tradycyjna medycyna potrafi wyleczyć lub zaleczyć ogromną liczbę stanów chorobowych. O jodze z pewnością nie można tego powiedzieć. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.