DARMOWA DOSTAWA OD 100zł | Doręczenie na drugi dzień roboczy!

Joga i pilates to jedne z najbardziej popularnych form aktywności fizycznych, które w dużej mierze polegają na rozciąganiu mięśni, zwiększając ich elastyczność. Co lepsze na kręgosłup: joga czy pilates? Czym się różni joga od pilatesu? Sprawdźmy!Joga a pilates — wschód kontra zachódZastanawiasz się jaką formę ćwiczeń wybrać: pilates czy joga? Obie formy aktywności fizycznej zaliczają się do ćwiczeń relaksujących, których głównym założeniem jest zwiększenie elastyczności mięśni. Joga nie skupia się tylko na ciele, ale również na umyśle, które są jednością, natomiast pilates proponuje bardziej dynamiczne ćwiczenia — skupiając się głównie na ciele. Warto jednak zaznajomić się z teorią i wybrać dla siebie odpowiednią formę ćwiczeń. 

Joseph Pilates stworzył system ćwiczeń na początku XX wieku w Niemczech, który miał pomóc głównie żołnierzom w czasie ich rehabilitacji. To system ćwiczeń, który opiera się na połączeniu pilatesu z elementami jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. 

Pilates to ćwiczenia, które na celu mają wzmocnienie i rozciągnięcie oraz uelastycznienie wszystkich mięśni poprzez napinanie ich przez krótki czas, a jednakowo nie są one nadmiernie rozbudowywane. Pilates pomaga odciążyć kręgosłup i poprawić prawidłową postawę ciała, uelastycznia mięśnie, a wszystko to przyczynia się do poprawy samopoczucia i stanu emocjonalnego osoby praktykującej pilates. 

Joga to system filozoficzny pochodzący z Indii wywodzący się ze starożytności, który zajmuje się związkami pomiędzy ciałem a umysłem. Przestrzeganie zasad etycznych, praktykowanie medytacji oraz odpowiednie treningi ciała pozwalają praktykującym na rozpoznanie natury rzeczywistości. W krajach zachodnich praktykuje się głównie hathajogę, która składa się z odpowiedniego zestawu ćwiczeń fizycznych i umysłowych, mających na celu poprawę zdrowia praktykującego. 

Joga to praktykowanie pozycji jogistycznych, tzw. asan, kontroli oddechu oraz skupieniu się na relacji pomiędzy ciałem a umysłem, a także medytacji. Według joginów stan umysłu ma wpływ na nasze ciało i na odwrót, dlatego tak ważne jest utrzymanie dobrej relacji pomiędzy nimi. Praktykowanie jogi wpływa na rozciągnięcie mięśni oraz zrelaksowanie spiętego ciała w zależności od potrzeb osoby ćwiczącej. Podczas jogi ważna jest kontrola oddechu oraz medytacja, które pozwolą oczyścić umysł i zrelaksować spięte ciało. Podstawowe różnice pomiędzy jogą a pilatesemPilates i joga to ćwiczenia, które na pierwszy zrzut oka dla osób początkujących niczym się nie różnią. Oba systemy mają na celu usprawnienie ciała, poprzez rozciągnięcie odpowiednich partii mięśni powodując, że stają się one bardziej elastyczne. Jaka jest różnica pilatesem a jogą? 

Pilates, jak już wcześniej wspominano, to forma aktywności, która jest bardziej dynamiczna od jogi i polega na napinaniu konkretnych partii mięśniowej, powodując ich rozciągnięcie bez nadmiernego rozbudowania ich. Natomiast w jodze ćwiczenia te powodują, że mięśnie są wydłużone i bardziej elastyczne, a to wszystko dzięki temu, iż praktykujący jogę musi utrzymać jedną asanę (pozycję) przez określony czas, a później przechodzi on do innej pozycji. 

Im częściej ćwiczy się daną asanę, tym ciało lepiej reaguje i praktykujący jogę zbliża się do idealnej pozycji i maksymalnego uelastycznienia ciała. Pilates głównie skupia się na ciele i jego usprawnieniu, natomiast w jodze ważny jest również aspekt duchowy i umysłowy. Joga pozytywnie wpływa na stan emocjonalny i pomaga zwalczać lęki, depresję oraz stres.  

W obu formach ćwiczeń ważnym elementem jest oddech, który musi być spokojny i głęboki, co pozwala wyciszyć emocje.  Osoby ćwiczące pilates szybciej uzyskują wymarzoną sylwetkę, ponieważ ćwiczenia te pozwalają na szybsze spalanie kalorii, joga nastawiona jest raczej na osiągnięcie harmonii między ciałem a umysłem.  

Dla kogo joga, dla kogo pilates?

Pilates i joga nie mają ograniczeń wiekowych i każdy może je wykonywać, jednak należy je praktykować z głową. Jak każda aktywność fizyczna, tak samo joga, pilates mają pozytywny wpływ na życie, redukując stres. 

Joga czy pilates co jest lepsze?  Dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy zalecany jest pilates. Osoby czynnie praktykujące sport, który powoduje skracanie mięśni również powinny skłaniać się ku ćwiczeniom z obszaru pilatesu. Joga jest dla osób szukających harmonii i wyciszenia, a jednocześnie stawiając na uelastycznienie ciała. 

Joga pozwala zredukować stres, lęk czy pomóc w leczeniu depresji. Joga i pilates bardzo dobrze wpływają na odciążenie kręgosłupa oraz pozbycie się niepotrzebnego napięcia mięśni. Pamiętaj jednak, że wykonywanie ćwiczenia nie mogą przysparzać bólu i dyskomfortu. Dodatkowo, w celach rozluźniających możesz skorzystać z maty do akupresury.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.