DARMOWA DOSTAWA OD 100zł | Doręczenie na drugi dzień roboczy!

Joga to jedna z najstarszych praktyk samodoskonalenia, dzięki której umysł staje się jednością z ciałem. W krajach zachodnich joga zdobywa z dnia na dzień coraz większą popularność. Niektóre efekty, jakie za sobą niesie joga, mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.  Na czym polega joga i skąd pochodzi? Co oznacza słowa joga? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule. Sprawdź!

Na czym polega joga?

Wiele ludzi praktykujących jogę — szczególnie osoby początkujące w tej technice, nie zastanawiają się, skąd się wywodzi i czym jest joga? Należy się jednak przyjrzeć bardziej filozofii indyjskiej, która ma na celu samodoskonalenie ciała i umysłu.

Definicja jogi mówi, że jest to jeden z systemów filozofii indyjskiej, który polega na poddaniu analizie związków pomiędzy ciałem i umysłem. Techniki jogi stosowane są najczęściej w hinduizmie — poprzez trening ciała stosując odpowiednie asany (ćwiczenia) i medytację oraz przestrzeganie zasad etycznych, dzięki temu joga daje możliwości zapoznania się joginom  z naturą rzeczywistości.

Dla osób niepraktykujących religii, joga to tak naprawdę zestaw ćwiczeń fizycznych i umysłowych, które mają wpływ na aktywność i rozwój, a przede wszystkim daje zdrowie. Ten rodzaj jogi nazywa się hathajoga — w praktyce opiera się na pozycjach ciała, tzw. asanach, procesie oczyszczania, a także kontroli oddechu. Warto zauważyć, że ten rodzaj jogi nie oznacza już powiązania z metafizyką i religią, a skupia się na praktykach ezoterycznych i fizycznych. W tym przypadku na pierwszym miejscu postawione zostaje zdrowie. 

Co daje joga?

Joga ma wpływ na wiele aspektów życia, a w szczególności na poprawę kondycji organizmu i jego wydolność, a także poprawia elastyczności ciała i pomaga kontrolować oddech. Nasze ciało nabierze witalności i gibkości. Często oddech ma ogromny wpływ na nasz organizm, kiedy człowiek się denerwuje lub cierpi na długotrwały stres, to jego oddech jest płytki i nierównomierny — niestety wielu ludzi nie wie jak się uspokoić. Przychodzi tutaj z pomocą praktyka kontroli oddechu stosowana w jodze, która uczy podczas zajęć oczyścić umysł z negatywnych myśli i zrelaksować organizm, a wszystko to dzięki prawidłowym oddechom. Odpowiedni oddech sprzyja również w wykonywaniu asan w jodze. 

Zajęcia z  jogi uczą skupiać się na danej chwili, która jest „tu i teraz”  i łączenia się ze swoim ciałem i umysłem odsuwając się jednocześnie od spraw codziennych. Wykonywanie praktyki jogi w życiu codziennym, pozwala na skupieniu się na ciele, oddechu oraz myślach i emocjach — ponadto umożliwia zrelaksowanie się. 

Joga nie tylko ma wpływ na emocje, relaks, ale również ma wiele innych korzyści dotyczących ciała i jego zdrowia:

  • wzrost energii i polepszenie samopoczucia,

  • redukuje stres, niepokój oraz ataki paniki,

  • wpływa na poprawną postawę ciała,

  • poprawia ruchomość stawów oraz kręgosłupa,

  • pomaga w polepszeniu równowagi,

  • polepsza przepływ krwi oraz kondycję serca,

  • łagodzi bóle kręgosłupa,

  • poprawia jakość snu,

  • zwiększa elastyczność ciała.

Oczywiście nie są tutaj wymienione wszystkie korzyści dotyczące praktyki jogi. Istnieje wiele treści naukowych potwierdzających pozytywny wpływ jogi na organizm człowieka.

Przed rozpoczęciem praktyki warto sprawdzić przeciwskazania do jej stosowania, ponieważ nie dla każdego ma korzystny wpływ. Pozycja ma kluczowe znaczenie, a odpowiedni jej wybór pozwala na stosowanie jej u dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży. Ważne jest, by ćwiczenia dobrał profesjonalny trener indywidualnie dla osób, a ich wykonywanie spełniało swoje zadania. 

Joga — jak zacząć?

Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie praktykowania jogi w domu lub w szkole jogi to należy wybrać odpowiedni strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów. Strój do ćwiczeń nie powinien być zbyt obcisły, żeby nie powodował obtarć na ciele. Przyda się również mata do ćwiczeń — najlepiej antypoślizgowa lub profesjonalna przeznaczona do jogi. Natomiast jeśli chodzi o przestrzeń, to nie trzeba jej zbyt wiele — wystarczy około 2 metrów kwadratowych. Ćwiczenia jogi wykonuje się na boso, więc nie trzeba szukać odpowiedniego obuwia. 

Osoby początkujące powinny skorzystać z pomocy profesjonalisty najlepiej w szkole jogi, ponieważ trzeba się nauczyć prawidłowo wykonywać asany. Źle wykonywane ćwiczenia mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, a ponadto mogą zaszkodzić. 

Ćwiczenia jogi w domu

Dla osób początkujących zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnej — może to być trener online, ponieważ należy nauczyć się podstawowych pozycji. Pierwszymi asanami, od których warto rozpocząć naukę to ćwiczenia rozciągające i relaksujące, które nie są zbyt wymagające i skomplikowane, a idealnie oddają sens praktyki jogi. Osoby ćwiczące właśnie te pozycje odczuwają szybkie efekty, jakim jest relaks oraz poprawa elastyczności stawów.

Przed rozpoczęciem warto oczyścić umysł, stosując kontrolę oddechu i skupić się na sobie. Joga to czas dla siebie — powinno zadbać się o to, by nikt nie przeszkadzał w czasie ćwiczeń. 

Na popularnym serwisie streamingowym jest wiele filmów stworzonych przez profesjonalistów, którzy pomogą wprowadzić w nową praktykę, którą jest joga. Najważniejsze jest, by skupić się na sobie i wykonywać pozycję w sposób prawidłowy i zgodnie ze swoimi zdolnościami fizycznymi, a z biegiem czasu dojedziesz do perfekcji.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć jogę?

Ćwiczenia jogi mogą być wykonywane codziennie w zależności od doboru ich, np. pozycje relaksujące można wykonywać każdego dnia. Osoby początkujące mogą ćwiczyć codziennie od 5 do 15 minut, powoli zwiększając swój czas ćwiczeń, by ostatecznie wykonywać je optymalnie trzy razy w tygodniu około 50 minut. Tak naprawdę ilość ćwiczeń zależy od Ciebie i Twojego samopoczucia, bo joga stawia na zdrowie i rozwój. Swoje ćwiczenia yogi możesz uzupełnić o korzystanie z maty do akupresuryPodsumowując jogą, mogą zainteresować się wszystkie osoby niezależnie od wieku czy płci i każda osoba w tej praktyce znajdzie coś dla siebie. Joga stawia na rozwój aktywności fizycznej oraz umysłowej, dzięki niej organizm staje się bardziej elastyczny, a umysł jest wyciszony. Praktykowanie jogi pomaga zredukować stres, zmniejszyć odczuwanie lęków, a ponadto pozwala odciąć się od myśli związanych z codziennością. Osoby cierpiące z powodu bólu kręgosłupa mogą dzięki ćwiczeniom jogi znaleźć ukojenie. Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.