DARMOWA DOSTAWA OD 100zł | Doręczenie na drugi dzień roboczy!

Trening z gumami oporowymi to świetny sposób, by na spokojnie, w zaciszu swojego domu lub mieszkania, pracować nad sylwetką. Jak zaplanować trening z gumami w domu? Czy np. trening pleców z gumami jest bezpieczny? Sprawdźmy!

Trening z gumą - w jakich ćwiczeniach pomagają gumy?

Jeśli myślisz o włączeniu do swojego reżimu treningowego treningów z taśmami oporowymi, możesz się zastanawiać, do jakich ćwiczeń najlepiej je wykorzystać. Taśmy oporowe są najczęściej wykorzystywane do ćwiczeń mięśni brzucha, ze szczególnym uwzględnieniem okolic brzucha. 

Gumy można skutecznie wykorzystać do wzmocnienia mięśni pleców, ramion, nóg i brzucha. Główną zaletą stosowania taśm oporowych do ćwiczeń jest to, że można ich używać w dowolnym miejscu i czasie. Ponieważ są one przenośne i nie wymagają dodatkowego sprzętu, nie trzeba rezygnować z członkostwa w siłowni, aby ćwiczyć z nimi.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz ćwiczyć z gumowymi taśmami?

Po pierwsze: zanim zaczniesz trenować z gumami, musisz wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Aby zacząć, sprawdź poniżej, jakie główne mięśnie możesz trenować z taśmami. 

- Plecy - podciąganie, wiosłowanie, przysiady i skłony 

- Ramiona - loki, podciąganie bicepsów, podciąganie tricepsów i rozciąganie nadgarstków/rąk. 

- Nogi - przysiady, wyprosty, podciąganie nóg, podwijanie nóg i rozciąganie łydek. 

- Brzuch - wykroki, przysiady i podnoszenie nóg. 

Powyższe ćwiczenia to tylko przykład wielu ćwiczeń, które można wykonywać z wykorzystaniem taśm oporowych. 

Jakie są rodzaje treningów z gumami?

Istnieją dwa główne rodzaje treningu z gumami: z obciążeniem własnego ciała i zależny od wagi. Trening z wykorzystaniem ciężaru ciała nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu i może być wykonywany w dowolnym miejscu. To także ten nieco bardziej popularny rodzaj ćwiczeń.

Trening z obciążeniem wykonuje się np. na siłowni lub - jeśli mamy już na ten temat pewną wiedzę - w domu. Pomogą tu nasze produkty All4Fit. Niektóre popularne rodzaje treningu zależnego od ciężaru ciała to trening obwodowy, trening w stylu CrossFit i trening tabata.

Jakie są korzyści i efekty treningu z gumowymi taśmami?

Zalet jest sporo. Warto tu wskazać na takie aspekty, jak:

- Zwiększona wytrzymałość i siła sercowo-naczyniowa - Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na używanie taśm oporowych, jest chęć zwiększenia wydolności i zdrowia sercowo-naczyniowego. Taśmy oporowe można włączyć do każdego rodzaju treningu kardio, od biegania czy po HIIT. Trening z taśmami oporowymi pozwala zwiększyć siłę i wytrzymałość, a także spalić więcej kalorii. 

- Budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej - kolejną ważną zaletą treningu z taśmami oporowymi jest to, że świetnie nadaje się on do budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Innymi słowy, trening z gumami może pomóc w utracie tkanki tłuszczowej i budowie mięśni. 

- Poprawa postawy - Ponieważ taśmy oporowe pomagają wzmocnić mięśnie, prawdopodobnie zauważysz także poprawę postawy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na bóle pleców.

Przykładowy zestaw ćwiczeń z gumami

W pierwszym tygodniu treningu spróbuj wykonać następujące ćwiczenia z gumami: 

- Dwa ćwiczenia na plecy - Podciąganie, wiosłowanie i przysiady. 

- Dwa ćwiczenia na ręce - podciąganie, skręcanie bicepsów i rozciąganie nadgarstków/rąk. 

- Jedno ćwiczenie na nogi - przysiady, podwijanie nóg i rozciąganie łydek. - Jedno ćwiczenie na brzuch - przysiady, wyciskanie, podnoszenie nóg.

Trening z gumowymi taśmami i mięśniami - co musisz wiedzieć?

Ważne jest, by pamiętać, że choć taśmy oporowe świetnie nadają się do treningu mięśni, nie zastąpią wolnych ciężarów i innych ćwiczeń w warunkach rzeczywistych. Choć są łatwe w użyciu i można je wykonywać w dowolnym miejscu, nie są skuteczne, jeśli nie przestrzega się ogólnego programu treningowego. 

Na przykład, wiele osób używa taśm oporowych do budowania mięśni, ale nigdy nie ma kontaktu z ciężkimi wolnymi ciężarami lub innymi ćwiczeniami oporowymi. Ważne jest, by stosować odpowiedni opór dla docelowych mięśni i zawsze stosować odpowiednią rozgrzewkę i schładzanie przed i po treningu. Jeśli używasz taśm oporowych, ważne jest także, aby unikać przetrenowania. Oznacza to, że należy zawsze powoli realizować program treningowy i nie wykonywać więcej ćwiczeń, niż zalecił trener.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z używaniem gum do ćwiczeń?

Nie ma większych zagrożeń związanych z używaniem gum do ćwiczeń, o ile używasz ich prawidłowo i jesteś świadomy wszelkich zagrożeń z tym związanych. Należy jednak uważać na następujące zagrożenia związane z używaniem taśm oporowych: 

- Nadmierne rozciąganie mięśni - Powtarzające się rozciąganie mięśni ponad ich możliwości jest niebezpieczne. Dzieje się tak, gdy używasz taśm oporowych zbyt mocno lub zbyt długo. -

 Przetrenowanie - pamiętaj, aby zawsze słuchać swojego ciała i nie próbować wykonywać żadnych ćwiczeń lub treningów ponad to, co jest zalecane. - RSI (Repetitive Strain Injury) - do urazu dochodzi, gdy po kontuzji mięśnia lub kończyny używamy go zbyt długo. 

Wnioski

Trening z taśmami oporowymi to świetny sposób na zbudowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, zwiększenie wytrzymałości i siły sercowo-naczyniowej oraz poprawę postawy. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz bezpiecznie włączyć trening z taśmami oporowymi do swojej rutyny i czerpać z niego korzyści. Treningi z gumami są skuteczne w budowaniu siły mięśniowej i układu krążenia, a przy tym bezpieczne i łatwe do wykonania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.