DARMOWA DOSTAWA OD 100zł | Doręczenie na drugi dzień roboczy!

Bolesne zakwasy po treningu to prawdziwa zmora wielu osób, które są aktywne fizycznie. Czy istnieją skuteczne sposoby, by radzić sobie z zakwasami po treningu? O czym warto pamiętać? Sprawdźmy!

Zakwasy — czym są i jak powstają?

Zakwasy są jednym z najbardziej nieprzyjemnych doznań, jakie mogą towarzyszyć treningowi. Objawia się nieprzyjemnym uczuciem lub bólem w mięśniach i ścięgnach. W skrajnych sytuacjach mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu w przemieszczaniu się.

Czy można ćwiczyć z zakwasami?

Czy można ćwiczyć z obolałością? Tak, jest to możliwe. Jednak powinno to być wyjątkiem, a nie regułą. Jeśli odczuwasz ból, musisz zrobić sobie przerwę i przez kilka dni skupić się na uzdrowieniu organizmu, zanim spróbujesz ponownie.

Trening z obolałymi mięśniami nie jest prostym zadaniem. Należy pamiętać, że po treningu mięśnie przechodzą proces regeneracji. Najpierw pojawia się bolesność mięśni i stan zapalny. Oznacza to, że tkanka mięśniowa uległa uszkodzeniu. Wiele osób próbuje złagodzić ten ból, zażywając aspirynę lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że leki te mogą hamować normalny proces gojenia i prowadzić do kolejnych urazów mięśni!

Domowe i proste sposoby, aby pozbyć się zakwasów

Bolesność po treningu to uczucie bólu, które może trwać od kilku godzin do kilku dni. Najczęściej objawia się w mięśniach, które są trenowane podczas ćwiczeń. Nie ma w tym nic złego - to tylko dowód na to, że trening był dobry i wydajny. Bolesność zwykle ustępuje, gdy organizm przystosowuje się do ćwiczeń i wzmacnia mięśnie i stawy.

Główne przyczyny potreningowej bolesności mięśni to:

1) zmiany metaboliczne zachodzące w komórkach mięśniowych;

2) zwiększony nacisk na błony mięśniowe;

3) nagromadzenie kwasu mlekowego w tkance;

4) napięcie mięśniowe podczas intensywnej sesji treningowej;

5) stan zapalny w uszkodzonych tkankach.

Główne sposoby radzenia sobie z bolesnością powysiłkową, jakie warto rozważyć, to:

1) rozgrzewanie się przed treningiem przez 5-10 minut;

2) robienie przerw podczas sesji treningowych co 60-90 minut lub maksymalnie co kilka zestawów;

3) rozciąganie po treningu - ułatwia przepływ krwi do mięśni, pomaga im szybciej się zregenerować i zmniejsza bolesność potreningową;

4) stosowanie okładów z lodu przez 20 minut - pomagają one zmniejszyć stan zapalny i obrzęk.

W pozbyciu się zakwasów może też pomóc masaż, na przykład za pomocą piłeczki do masażu lub rollera. 

Jak walczyć z zakwasami?

Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie bólu związanego z bolesnością jest jego unikanie. Ważne jest, aby rozciągać i rozgrzewać mięśnie przed ćwiczeniami oraz schładzać po nich. Stosowanie zbyt dużych ciężarów, niewystarczająca rozgrzewka, nieprawidłowe ćwiczenia — wszystko to może prowadzić do bólu w postaci zakwasów.

Jeśli chodzi o pozbywanie się bolesności, warto zwrócić uwagę na dietę. Najważniejsze są tu warzywa - mają działanie przeciwzapalne i można je jeść na surowo, gotowane lub na parze. Ryby zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają wzrost mięśni i zmniejszają stan zapalny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.